Sublimacja

Druk sublimacyjny to technika wykorzystująca zjawisko sublimacji. Wydruk wykonywany jest specjalnymi atramentami na papierze termotransferowym a następnie w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury przenoszony na przedmiot pokryty lakierem poliestrowym lub bezpośrednio na poliestrowe materiały np. koszulki. Tym sposobem wykonuje się nadruki na kubkach, ceramice, koszulkach, bluzach, a także dodatkach, np. poduszkach. Sublimacja jest to proces chemiczny, na trwałe wnika w struktury materiału, dzięki czemu druk jest odporny na wielokrotne pranie i nie jest wyczuwalny w dotyku. Doskonale odwzorowuje wielokolorowe zdjęcia i grafiki, jednak przesłana grafika musi zostać przygotowana w wysokiej rozdzielczości (min. 300 dpi.). Przy tej metodzie istnieje możliwość druku w pełnym kolorze, można też drukować przejścia tonalne.

 

Sitodruk

Sitodruk to technika druku polegająca na wykorzystaniu formy drukowej w postaci szablonu z nałożoną na niego drobną siatką. Siatka ta wykonana może być z tkaniny, metalowych drutów lub z włókien syntetycznych. Nadruk metodą sitodruku odznacza się wysoką wytrzymałością podczas użytkowania ale także podczas prania. Na jakość wykonanego wydruku wpływają odpowiednio dobrane farby, oraz prawidłowo wykonane czynności na każdym etapie, od naświetlana po suszenie gotowego nadruku. Zaletą metody sitodruku jest możliwość drukowania w dowolnych kolorach. Przy użyciu tej techniki często znakowane są torby, odzież reklamowa, ale również gadżety skórzane. Przy tej technice nie możemy uzyskać przejść tonalnych.

 

Termotransfer

Termotransfer to technika, która polega na wydruku projektu na specjalnym papierze. Następnie nadruk zostaje przeniesiony na przedmiot, który chcemy znakować przy użyciu wysokiej temperatury. Jest to trwała i elastyczna technika znakowania koszulek, bluz, odzieży sportowej, a także gadżetów reklamowych, istnieje też możliwość przeniesienia nadruku na różne materiały tj. tkaniny, drewno, ceramikę, plastik czy metal. Wysoka jakość nadruku – można też drukować z plików jpg wysokiej jakości (min. 300 dpi.). Nadruki termotransferowe charakteryzują się wysoką trwałością i odpornością na czynniki zewnętrzne, ale należy przestrzegać zasad pielęgnacji, czyli prania w temperaturze do 40oC oraz unikanie prasowania bezpośrednio na nadruku.

 

Transfer cyfrowy

Transfer cyfrowy to technika ta składa się z kilku etapów. Na początku projekt przy pomocy druku cyfrowego drukowany jest na plastikową powierzchnię – transfer. Następnie przy użyciu plotera tnącego docinany jest on do odpowiedniego formatu i kształtu, po czym zostaje przeniesiony na określony produkt za pomocą wysokiej temperatury. Metoda ta wykorzystywana jest głównie do znakowania materiałów tekstylnych.

 

Transfer ceramiczny

Transfer ceramiczny to technika polegająca na naniesieniu nadruku na określony przedmiot, przedmioty wypalane są w temperaturze wyższej niż 700oC, dzięki temu nadruk głęboko wnika w ceramikę. Transfer ceramiczny pozwala na wykonywanie wielokolorowych nadruków o bardzo dobrej, fotograficznej jakości. Pliki do druku muszą być przygotowane w postaci wektorowej (najlepiej pdf.) w wysokiej rozdzielczości 300 dpi. Transfer ceramiczny pozwala na tworzenie trwałych nadruków na kubkach reklamowych. Nadruk jest niezwykle trwały i odporny, np. na mycie.

 

Tłoczenie w skórze

Tłoczenie to technika polegająca na naniesieniu na dany produkt projektu poprzez specjalną metalową płytkę (matrycę). Tłoczenie to świetny sposób na zdobienie kalendarzy, teczek, portfeli lub innych artykułów reklamowych. Tłoczenie jest możliwe nie tylko na materiałach skórzanych, ale również skóropodobnych czy tworzywach sztucznych. Istnieje możliwość tłoczenia w kolorach złotym i srebrnym, dzięki użyciu specjalnych folii. Artykuły wzbogacone tłoczeniami w skórze zyskują na elegancji i stanowią piękny, nietuzinkowy prezent. Znakowania tą techniką możliwe jest jedynie z plików wektorowych (.cdr, .ai, .pdf).

 

Grawer laserowy

Grawer laserowy to technika wykorzystywana do znakowania powierzchni z metalu, szkła lub drewna, jednak można ją stosować również do innych materiałów: karton, tworzywa sztuczne, skóra. Dzięki użyciu nowoczesnych laserów umieszczamy najwyższej jakości grawer na tabliczkach, szyldach informacyjnych, a także metalowych długopisach. Grawerowanie laserowe zyskuje dużą popularność dzięki takim zaletom jak wysoka jakość, powtarzalność oraz trwałość naniesionego oznaczenia, jest to też jedna z najtrwalszych metod znakowania. Nie można przy tej technice użyć kilku kolorów w projekcie. Możliwy jest wyłącznie druk jednokolorowy, bez przejść tonalnych. Znakowanie tą techniką możliwe jest jedynie z plików wektorowych (.cdr, .ai, .pdf) przygotowanych w jednym kolorze.

 

Haft Komputerowy

Haft Komputerowy to technika znakowania odzieży, jedna z najbardziej efektownych i prestiżowych. Haft jest najbardziej elegancką, a jednocześnie najtrwalszą techniką znakowania odzieży, ręczników, pościeli oraz innych tekstyliów. Dodatkowo istnieje możliwość haftu nićmi w kolorach srebrnym czy złotym, co sprawia, że ubrania wyglądają prestiżowo i elegancko. Znakowania tą techniką możliwe jest jedynie z plików wektorowych (.cdr, .ai, .pdf). Należy pamiętać, że technika ta nie pozwala wyhaftowanie bardzo drobnych elementów.

 

Naklejka epoksydowa

Naklejka epoksydowa to technika polegająca na wydruku oraz położenia warstwy „kropli” epoksydowej, która tworzy przezroczystą warstwę po zastygnięciu. Pierwszym etapem jest stworzenie, wydrukowanie i precyzyjne przycięcie folii z logo lub innymi znakiem graficznym, materiał jest następnie nanoszony na gadżet i pokrywany żywicą epoksydową. Naklejka epoksydowa daje możliwość wielokolorowego druku oraz efekt trójwymiarowości znaku naniesionego na folię. Projekt musi być przygotowany w wysokiej rozdzielczości (min. 300 dpi).